Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahim Sarkması Nedir?

Rahim kadınların üreme sisteminin en mühim organıdır. Döllenen yumurtanın embriyoya dönüşüp yerleştiği, gelişme gösterdiği ve doğum aşamasına gelinceye kadar yerleşik kaldığı bu organ, memeli canlılar nazarında büyük bir öneme sahiptir.rahim sarkması belirtileri, rahim sarkması nedenleri, rahim sarkması tedavisiÖnceden doğum yapmamış kadınlarda rahim büyüklüğü genellikle 5 cm civarındayken; doğum yapan kadınlarda ise 6-7 cm büyüklüğe erişmektedir. Damarlarla beslenmesinden ötürü koyu pembe bir rengi mevcuttur.

 Genital bölge organları, bulundukları alanda kendilerini sabit tutan bağlardan ötürü sınırlı hareket etme yetisine sahiptirler. Yaş ilerlemesi ve doğum sayısı gibi faktörler, bu bağların işlevlerini kaybedip gevşeme yaşamalarına neden olur. Bağların bu manada bir deformasyon hali genital organların vajina içine sarkması durumunu ortaya çıkarabilir. Rahim sarkması da bazı faktörlerden ötürü rahimin vajina içerisinden aşağı kayışına sebep olur.

 Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

 Rahim sarkması emareleri kişinin yaşadığı sarkmanın seviyesine göre değişir. Eğer sarkma problemi başlangıç düzeyindeyse hasta bir belirti yaşamayabilir. Gözlemlenen hasta şikayetleri göstermektedir ki, hastaların yakınmaları sabahın erken saatlerinde az fakat ilerleyen akşam saatlerinde çoktur.

 Bu belirtiler arasında bel ağrısı, alt karın çevresindeki ağırlık hissi, vajina içerisinden çıkan doku ve cinsel birleşme esnasında yaşanan ağrı sıklıkla göze çarpmaktadır.

 Rahim Sarkması Hangi Şikayetlere Neden Olur?

Rahim sarkması herkeste olacak diye bir kaide olmadığı gibi, herkesin aynı şiddette yaşayacağı bir rahatsızlık durumu da değildir. Herkesin vücut tipi ve o yaşa kadar getirdikleri farklıdır. İleri seviyede rahim sarkması neticesinde bir kadın, rahmini eliyle hissedebilecek aşamaya gelir. Hatta ilerleyen durumlarda bazen rahim tamamen vajina dışına çıkma eylemi gösterir. Genelde bu durumundan yalnızca rahim değil, çevresindeki kalın bağırsak ve idrar torbası da doğrudan etkilenir. Çünkü bu organlar dokularla birbirlerine bağlıdırlar.

Bu problemi yaşayan kadınlar özellikle ıkınma sırasında, hapşırma ve öksürmede alt bölgelerinde ağrı ve dolgunluk hissiyatı yaşarlar. Genital bölge organlarının sarkması neticesinde kadının cinsel yaşamından haz duyamama durumu da belirmektedir.

 Rahim Sarkmasını Önlemek İçin Önceden Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu sorununun meydana çıkmasını önlemek önceden pek olası değildir. Ancak yine de kişilerin hayatlarındaki risk faktörlerini minimuma indirgemesi mümkün olabilir. Sağlıklı beslenmek, çok fazla kilo almamak, ıkınmamak gibi alınacak tedbirlerin elbette yararı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir