Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel yani bağırsak fıtığı, bağırsağın son kısmı ile ön kısımda yer alan organlar (kadında vajina, kadında mesane) arasındaki tabakanın yırtılması/zayıflaması sonucu oluşan gerilim nedeniyle bağırsakların bu organlara doğru fıtıklaşması sonucu oluşur. ). insanlar).

Bu fıtık, kadınlarda çoklu doğum veya hatta tek ama zor normal doğum ile başlatılabilir.rektosel nedir, bağırsak fıtığı nedir, bağırsak fıtığı nasıl tedavisi edilir

Erkeklerde bu, uzun süreli kabızlıktan kaynaklanabilir. Bu tabaka, özellikle menopoz sonrası kadınlarda yavaş yavaş ayrışır ve zayıflar. Gerilme sırasında, fıtık ve “çıkış tıkanması” olarak adlandırılan bir resim belirir. Hastada inatçı hemoroid ve fissür/fissürlerin eklenmesi ile ağrı ve kanama meydana gelebilir.

Ayrıca kadınlarda pelvik prolapsus denilen bir sendromda bağırsak dışında sistosel (mesane sarkması) ve enterosel gibi diğer organların sarkmaları da görülebilir.

Rektosel (bağırsak fıtığı) Belirtileri

Rektosel (bağırsak fıtığı) erkeklerde görülebilen bir durum olsa da genellikle sık ve normal doğum yapan kadınlarda daha sık görülür. Rektoselin bazı belirtileri (bağırsak fıtığı);

tuvaleti kullanamama

ilişki sırasında şiddetli ağrı

Vajina sarkması hissi

Kısmi bağırsak hareketleri

Sürekli zorlama hissi

vajinal basınç

Bu, bağırsağın tamamen boşaltılamaması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Teşhis yöntemleri

Sanılanın aksine rektosel tanısı rektoskopi/kolonoskopi ile konulamaz. Defekografi tanıda önemli bir rol oynar. Ayrıca bir pelvik taban doktoru tarafından anorektal vejinekolojik muayenenin birlikte ve eksiksiz yapılmasıyla doğru tanı konulabilir.

Tedavi yöntemleri

Tıpkı göbek fıtığı veya kasık fıtığı gibi, fıtık olan rektosel de hastanın yaşam kalitesi açısından ciddi sorunlara yol açtığında cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Geçmiş yılların jinekologları tarafından “levatorplasti”; Yani fıtığın üst kısmının dikişle dikilmesi şeklinde yapılan ameliyatlar, fıtığın tekrar etmesi ve ilişki sırasında ağrı gibi yan etkilerden dolayı günümüzde pek tercih edilmemektedir.

Modern cerrahi erişimde önerilen rektosel yöntemi; Transperineal cerrahi, anal veya vajinal müdahale gerektirmeyen minimal sütürlü bir tekniktir.

Bu yöntemde serviks ile makat geliş girişi arasındaki alana mesh (yama) yerleştirilerek tedavi gerçekleştirilir. Rektoselli hastalarda sıklıkla diğer pelvik organlarda (sistosel, enterosel vb.) sarkmalar meydana geldiği için cerrahi kararı bütüncül bir yaklaşım sonucunda verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir