Sağlık söz konusuysa dişlerinizi unutmayın

Hepimiz yaşımızın veya çalıştığımız ortamın etkisi sonucu çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Stresten uzak bir yaşam, doğru beslenme ve yeterli uyku uyuma gibi sağlığımız için dikkatli olmamız gereken onlarca detay var. İşte bu önemli detaylardan birisi de kuşkusuz ağız ve diş sağlığınız. Bembeyaz dişlere elbette herkes sahip olmak ister ancak bunun için sizin de yapmanız gerekenler var.

Sağlıklı dişlere sahip olmak için ne yapmalıyım?

Ağız bakımı söz konusu olunca ilk akla gelen tabiki diş sağlığıdır. Sağlıklı dişler için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Dişlerin doğru fırçalanması da oldukça önemlidir. Diş yapınızı uygun diş fırçası almanız diş eti kanaması problemi yaşamanızı önler. Yumuşak kıllı veya orta sertlikteki diş fırçaları diş eti kanamalarını oldukça aza indirir. Diş macunu alırken florürlü ürünleri tercih etmenizde fayda var çünkü florür diş çürüklerini önleyici bir maddedir.ağız bakımı yapımı, diş fırçalamak ağız bakımına yeterli mi, diş ve ağız bakımı nasıl yapılır

Dişlerimi fırçalarken neye dikkat etmeliyim?

Diş fırçalama esnasında kullanılan diş macunu miktarı yaklaşık olarak bir mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.  Macun fazlaca koyulduğunda, ağızda yayılan keskin ferahlık diş fırçalamayı erken bitirmenize neden olacaktır. Fırçalama dairesel bir yönde olmalıdır. Ön dişlerle başlanan fırçalamayı daha sonra gerideki dişlerimiz ve en son dişlerin arka kısımları takip etmektedir. Burada önemli olan dişlerin her yanının temizlenmiş olmasıdır. Doğru bildiğimiz bazı yanlışlardan kaçınmakta fayda var. Örneğin diş fırçalamadan önce çoğumuz diş fırçasını fazlaca ıslatırız. Uzmanlar diş fırçasının kuru veya hafif nemli olmasını yeterli buluyorlar. Çünkü ağzımızda diş macununu köpürtecek miktarda sıvı yer almaktadır. Diş fırçasının dişlere çok bastırılmaması da dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Dişe fazladan baskı uygulamak iyi bir temizlik sağlamadığı gibi diş etlerinize zarar verebilir.

Ağız bakımı için diş fırçalamak yeterli mi?

Diş bakımında diş fırçalamanın yanı sıra fırçanın ulaşamadığı noktalarda diş ipi kullanmak gerekir. Diş ipi ile yemek artıklarından kurtulmanız kolaylaşır. Yapışkan, şekerli ve asit içeren gıdalar diş çürümesini hızlandıran ürünlerdir. Bu nedenle söz konusu gıdalar tüketildikten sonra vakit kaybetmeden dişler fırçalanmalı ve ağızda besin artığı bırakılmamalıdır. Ağız bakımında son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir ürün de dil temizleyicilerdir. Ağız kokusuna neden olan bakteri türlerinin dilde yaşadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ağız bakımı söz konusu olduğunda yalnızca diş fırçalamayla sınırlı kalmamalı, diş hekimine belli aralıklarla gidilmeli ve diş ipi, dil temizleyici gibi ürünlerin faydaları da asla ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir