SEO Nedir ve Yapılmasının Faydaları Nelerdir?

Bir internet sitesi kurduğunuzda hemen tüm kullanıcıların sitenize geleceğini, sitenizi ziyaret edeceğini düşünüyorsanız henüz yolun çok başındasınız demektir. Bir internet sitesi kurulduğu andan itibaren ne yazık ki ziyaretçi akınına uğramıyor. Ziyaretçilerin sitenizi bulması ve sitenize giriş yapması için öncelikle arama motorları tarafından sitenizin indekslenmesi yani arama motoru verileri arasına sitenizin verilerinin eklenmesi gerekir. Sitenizin verilerini kendi verileri arasına katan arama motorları bazı kriterleri göz önünde tutarak sitenizin arama sonuçlarında gösterilip gösterilmeyeceğini ve gösterilecekse hangi sırada olacağını belirlemesi gerekir. İşte bu arama motorlarının sitenizi hangi sırada göstereceğini belirlerken kullandığı kriterleri sağlamaya ve siteyi arama sonuçlarında üst sıralarda göstermeye SEO çalışması denir.seo nedir, seo neden yapılır, seo ne işe yararGenel tanımı ile anacak olursak SEO ( Search Engine Optimization) yani Türkçe karışığı ile arama motoru optimizasyonu bir internet sitesinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlayan işlemler bütünüdür. İşlemler bütünüdür diyorum çünkü tek bir yöntemle seo yapılmıyor. SEO yapmanın en temeli kurduğunuz sitenin özellikleridir. Arama motoru sonuçlarında sitenizin ön sıralarda olmasını istiyorsanız şunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Özgün İçerik: Sitenizin içinde kullandığınız tüm yazılı veriler özgün olmalıdır. Bir doktor musunuz sitenizde yayınladığınız yazıları sağdan soldan kopyala yapıştır ile sitenizde yayınlamayıp kendi cümleleriniz ile ilgili konu hakkında bilgi veren metinler yazmalı v e bunları sitenizde yayınlamalısınız. Sadece özgün içerikler yayınlayarak dahi ön sıralarda sitenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Mobil Uyumlu Tasarım: Günümüzde telefonlarımız ve tablet bilgisayarlar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan daha çok kullanılıyor. Bu sebepten dolayı mobil cihazlardan sitenize erişecek olan kullanıcıların sitenizi sorunsuz bir şekilde görüntülemesi çok önemlidir. Bu nedenden dolayı sitenizi responsive yani mobil uyumlu (genel uyumlu) halde tasarlamanız önemlidir.
  • Açılış Hızı: İnternet sitenizi kurduğunuzu düşünelim, çok güzel bir site oldu, ancak bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde uzun bir süre sayfalarınızın açılmasını bekliyorsa ne yazık ki o kullanıcı bir daha sitenize uğramaz. Aynı şekilde arama motorları da sitenizi ziyaret ettiğinde hız puanı verirler. Eğer siteniz yavaşsa ve hız puanınız düşük ise ne yazık ki arama sonuçlarında siteniz görünmeyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir