SEO’da Kullanabileceğiniz Bazı Öneriler

  • Google Haritalar Hizmetini Kullanma

Google kullanıcılara en kullanışlı bilgiyi sunmayı hedeflediğinden konuma bağlı olan bilgilerde arama sonuçlarını buna göre düzenlemektedir. Örneğin; “x şehri eğlence mekanları” şeklinde arama yapıldığında öncelikle x şehrinde yer alan mekanları kullanıcıya göstermeyi daha uygun görecektir ve böyle yaparak bu şehirde yer alan mekanları en üst sıralarda gösterecektir. İşte bu sebeple SEO çalışması yapılan sitenin konuma bağlı aramalarda üst sıralarda çıkması için mutlaka Google haritalar hizmeti üzerinden işaretlenmiş olması gerekmektedir.  Google haritalar hizmetini kullanmak için Google’ın ilgili sayfalarını ziyaret ediniz. Bazı fiziksel işlemler de gerektirebildiğinden kitabımızda Google haritalar hizmetine ilişkin detaylı bilgi vermiyoruz.seo önerileri, seo yaparken link inşaası kurma, link inşası nasıl yapılır

  • Haber sitelerini kullanma

Sitenizin hoş görünmesi ve sürekli yenilenen haberler ile bir nevi güncel kalması için bazı haber kodlarını kullanabilirsiniz. Yerel ya da ulusal bir haber sitesinin sağladığı haber kodlarını sitenizin herhangi bir bölümüne yerleştirerek sitenizin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki görselde haber sitelerinin kullanım örneği görünmektedir.

  • Link yapısı

SEO çalışmasına daha iyi cevap vermesi açısından sitelerin link yapılarının da düzenlenmesi gerekmektedir. Link yapısından kastımız linkin görünümüdür. Aşağıdaki örnekler üzerinden anlatırsak link yapısı şöyle olmalıdır.

Yanlış Link Yapısı: http://xyzabc.com/?p=55

Doğru Link Yapısı: http://xyzabc.com/seo-neden-onemli

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi link yapısı paylaşılan içeriğin başlığını içermeli ve anlamsız sayı ve harflerden oluşmak yerine anlamlı kelimelerden oluşmalıdır. Link yapısının anlamlı kelimelerden oluşacak şekilde olması ziyaretçilerin bu sayfaları tekrar gezmek istediğinde daha rahat erişim sağlamasına zemin hazırlayacaktır. Kullanıcılar bir siteyi ne kadar rahat geziyorsa o kadar sık ziyaret ederler. Bunun sonucunda da sadık ziyaretçi kazanılmış ve arama motorları açısından sitenin değeri yükseltilmiş olur.

Link yapısını düzenlemenin birkaç yolu vardır. WordPress kullanıyorsanız eklentiler yardımıyla, kullanmıyorsanız da bazı kodlar yardımıyla link yapısını değiştirebilirsiniz. Link yapısını değiştirmenin birkaç kodu vardır. Kendinize uygun olanı tercih edip gerektiği şekilde sitenize uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir