Sivilce ve Sigara

Sivilce ve Sigara

Sigara içenler dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de Amerika ve İngiltere’de sigara yüzünden çok zor zamanlar geçiriyorlar. Amerikada bazı eyaletlerde insanların kendi evlerinde bile sigara içmeleri yasaktır. İngiltere’de publar ve barlar gibi yerlerde artık sigara içenleri aralarına almıyorlar. Sigara kullananlarn dışarıya çıkıp sigaralarını içmeleri gerekmekte ve bazen bu bile hoş karşılanmamaktadır.

Sigara içmenin sivilceyle bağlantısı

Ve şimdi de sigara içenler için daha kötü haberlerimiz var. İngiltereden bir tıp dergisi (Journal of Dermatology) sivilceyi sürekli tütün içmeye bağladı.

Bu çalışmadaki 1000 kişi (erkek ve kadın sayıları eşit) arasında yapılan araştırmada sigara içenler ve içmeyenler arasında 1 den 10 kadar yapılan oran arasında %40 dan fazla kişide akne problemi vardır. Bu şaşırtıcı sonuçta araştırmayı yapanları bu olayı ‘sigara içenlerin sivilceleri’olarak adlandırma yoluna itmiştir.

Bu araştıma biraz daha derine inerek katılımcıların aile geçmişlerine de bakılmıştır. Genç yaşlarında düzenli içici olan çoğu katılımcının sigara içtiklerinden dolayı sahip oldukları akneler den mağdurdurlar.

Akne ve yetişkin aknesi
Bu noktada iki tür akne arasındaki farklılıkları vurgulamamız gerkir ki bir karışıklık olmasın. Birinci tür ve daha çok gençlerde ve yetişkinlerde görülen aknedir. Gençlerde görülen bu tür genelde 20nci yaşlara gelmeden kendi kendine iyileşir.

Yetişkin aknesi ise tamamıyle başka birşeydir. Tüm belirtileri ve nedenleri aynı olmasına rağmen yine de birçok açıdan akneden daha farklıdır. İlk olarak yetişkin aknesi ‘NI’ diye de adlandırılır ve yaralar o kadar da iltihaplı değildir. Aynı zamanda yetişkin aknesi normalde aknenin görüldüğü yerlerden daha farklı yerlerde de ortaya çıkarla

Yetişkin aknesi daha çok yüzün alt bölgelerinde çene ve yanaklar bölgesinde görülür. Eğer bu kişinin sakalı varsa aknelerden dolayı yüzünü traş etmesi çok zorlaşır. Yatişkin aknesi bazen kasık ve üst göğüs bölgelerinde de görülür. Bu durumlarda da ağızdan alınan antibiyotiklerle bu sorun giderilmeye çalışılır. Kuvvetli antibiyotikler yüzeysel tedavilerden daha hızlı işe yararlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir