Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal kaygı bozukluğu olarak da adlandırılan sosyal fobi, kişinin sosyal bir ortamda duyduğu kaygı ve korkuları ifade etmektedir. Sosyal fobiye sahip bireyler sosyal ortamlarda; gülünç, tuhaf ve utanç verici bir duruma düşmekten endişe duyarlar. En sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biridir.sosyal fobi nedir, sosyal fobi belirtileri, sosyal fobi ne demek

Sosyal anksiyete bozukluğu yani sosyal fobi kronik bir zihinsel rahatsızlık durumudur. Tedavi edilip önü alınmaz ise çok ileri düzeylerde olumsuzluklar görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın görülme sıklığı %7 ila %12 aralığındadır. Kadınlarda görülme riski erkeklere oranla daha fazladır. Sosyal fobinin birçok çeşidi vardır ancak genellikle ergenlik döneminde, 13 – 20 yaş aralığında görülmektedir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin %24’lük kesiminde sosyal anksiyete tespit edilmiştir.

Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bireylerin en büyük korkuları başkaları tarafından eleştirilmek, yargılanmak, seyredilmektir. Bu bireyler normal davranışlarının ve korkularının anlaşılmasından da çekinirler ve fark edilmemesi için çabalar sarf ederler. Sosyal fobi rahatsızlığına sahip bireylerin gerçekleşmemiş hatta gerçekleşme olanağı oldukça düşük olan olaylar için bile strese girdikleri görülmektedir. Kişiler çoğunlukla bu korkuların yersiz olduğunu bilse de bu durumun üstesinden gelememektedir. Peki sosyal fobinin belirtileri nelerdir?

Sosyal fobinin başlıca belirtileri; kaygı, korku, sinir, stres, yüzde kızarıklık, çarpıntı, taşikardi, aşırı terleme, nefes darlığı, ağız kuruluğu, karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, bulanık görme, sık idrar ihtiyacı, ellerde ve seste titreme durumu olarak sıralanabilir. Sosyal fobi rahatsızlığına sahip bireylerin gözle görülür bir şekilde kaygılarını fark edilmesinden korku duymak vardır. Bu korku, sosyal fobinin belirtilerinin şiddetini artırmaktadır. Dolayısıyla da kısır bir döngüye girilmektedir.

Sosyal fobi bazı durumlar altında tetiklenebilmektedir. Kişinin kalabalık bir ortamda başkalarına tanıtılması, başkalarının içinde eleştirilmesi, insanların odak noktasında olması, bir şeyler yaparken ya da yemek yerken izleniyor olması, resmi bir ortamda bir şeyler söylemek zorunda bırakılmak, kalabalık bir ortama sonradan dahil olmak, umumi tuvaletleri kullanmak, insanlarla göz kontağı kurmak, kalabalık bir ortamda konuşma yapmak ya da telefon görüşmesi yapmak gibi durumlar sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir