Stres nedir?

17. yüzyılda tanımlanmaya başlayan stres, günümüzde sıkça konuşulan bir kavramdır. Kısacası stres; Kişinin zor veya endişeli bir durum karşısında yaşadığı duygusal ve fiziksel stres halidir.

Biraz stres, genel uyarılma yaratarak potansiyelimizi ortaya çıkaran bir motivasyon kaynağı olarak gelişmemize yardımcı olabilirken, stres hakkında konuştuğumuzda genellikle olumsuz yönler akla gelir.stres nedir, stres ile başa çıkma, stres nasıl alt edilir

Stres Belirtileri

Vücudumuzdaki stres belirtileri; 4 ana kategoriye ayrılır: fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal. Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte stres karşısında mücadele eden kişinin ruhu ve bedeni bir “stres tepkisi” sergileyerek bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışır. Vücudun strese tepkisi;

1.alarm,

  1. Adaptasyon veya direnç
  2. Yorgunluk

3 aşamadan oluşur. Bu süreçlerde stres, cilt ve sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar birçok psikolojik ve davranışsal bozukluktan vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkiler.

Stresin vücudumuzda hastalıklara neden olmasının nedeni, bağışıklık sistemi üzerindeki zayıflatıcı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Kronik stres altındaki kişilerde birçok fiziksel ve psikosomatik hastalık ortaya çıkabilir.

İş Alanında Stres

İş hayatında karşılaştığımız stresörler arasında; rol çatışmaları, rol belirsizliği, örgüt içi olumsuz etkileşimler, düşük ücretler ve aşırı iş yükü gibi faktörlerden bahsedebilir. Zamanla kronik strese maruz kaldığında; aşırı kaygı, korku, kaygı, sinirlilik, hayattan zevk alamama, panik, durgunluk, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, depresyon, kaygı bozukluğu, kilo kaybı veya aşırı yeme, sık baş ağrıları, uyku sorunları, ağrı ve kramplar, mide krampları ve ilişkili olumsuz sonuçlar sindirim sistemi hastalıkları ile.

Stres İle Başa Çıkma Yolları

Sürekli ama etkisiz stres yönetimi yorucudur. İşyerinde stresle başa çıkma yöntemlerini açıklar; fiziki yapının iyileştirilmesi, çalışanlara sosyal destek sağlanması, rol çatışmalarının ve belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını sıralayabiliriz. Bireysel başa çıkma stratejileri, diğerlerinin yanı sıra, bireysel psikoterapi, düzenli egzersiz, gevşeme teknikleri, davranışsal öz kontrol ve günlük çalışma sürecinde zaman yönetimini içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir