Sünnet Hakkındaki Önemli Bilgiler

Sağlıklı sünnet nasıl olmalı?

Çocuklar sünnet öncesi doktor tarafından muayene edilmeli ve ailede kanama bozukluğu varsa tespit edilmelidir. Erkek çocukların penisinin ucundaki idrar çıkışını kapatan ve penisi çevreleyen derinin çıkarılması işlemine sünnet denir. Sünnet derisi pipisin başına tutturulmuşsa idrar yapma güçlüğü ve idrar yolu enfeksiyonları yaygındır. Yaşlılıkta cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve penis kanseri riski de artmaktadır. Bu nedenlerle sünnet, inançlarımızın ve toplumsal düşüncelerimizin ötesinde bilimsel olarak da tavsiye edilmektedir.sünnet neden yapılır, sünnet yapılmalı mı, çocuklarda sünnet yapımı

Hangi yaşta sünnet yapılabilir?

Çocukların psikolojik gelişim döneminde 2 ile 6 yaş arasının sünnet için uygun olmadığına inanılmaktadır. Bu, sünneti çocuk için travmaya çevirmeden ve korku hissetmesine izin vermeden her yaşta yapılmalıdır. (Cinsiyet kimliği kazanma dönemi) Tıbbi gereklilik halinde bu yaş grubunda da genel anestezi altında sünnet yapılmalıdır.

Yenidoğan sünneti nedir?

Doğumdan sonra 1 hafta ile 1 ay arasında yapılan sünnete yenidoğan sünneti denir. Bu yaş grubunda iyi kanlanma sayesinde yara daha hızlı iyileşir, çocuk daha az stres yaşar ve bu lokal anestezi altında yapılır – sünnetin faydaları bunlardır.

Sünnet nerede ve kim tarafından yapılmalıdır?

Sünnet önemli bir cerrahi işlemdir. Bu işlem ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden ameliyathanede de deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Bu görünüşte basit prosedür nedeniyle ciddi kalıcı sakatlık oldukça yaygındır.

Sünnet öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Çocuk sünnetten önce bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Bu süre zarfında, bazı ek hastalıkları tanımlayabilirsiniz (örneğin, inmemiş bir testis, hipospadias). Ailede kanama bozukluğu olup olmadığı merak edilmelidir. Kanamayı artıran ilaçlar alan çocuklarda işlemden 1 hafta önce bu ilaçlar kesilmelidir.

Hangi sünnet yöntemleri var?

Sünnet bell, gomko, plastik kene ve cerrahi sünnet teknikleri kullanılarak yapılabilirken, komplikasyon olasılığı en az olan yöntem olan cerrahi sünnet hastane ortamında yapılmaktadır. Sünnet lokal veya genel anestezi altında yapılabilirken, 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda yaralanmayı önlemek için lokal anestezi, bu yaş aralığının dışındaki çocuklara ise genel anestezi uygulanmaktadır.

Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağrıyı azaltmak için sünnetten sonraki ilk 24 saat içinde analjezik verilmesi gereklidir. Sünnetten sonra, 24 saat sonra penisin etrafındaki bandajı ve bandajı çıkarın. İyileşmeyi hızlandırmak için kremler kullanın. Peniste ilk günlerde görülen şişlik ve ödem 2 hafta içerisinde kaybolur. Yapışık sünnet derisi olan çocuklarda kabuk oluşumu ile iyileşme meydana gelir. Hızlı bir iyileşme için gün aşırı veya gün aşırı duş alın ve ilk günden sonra krem   sürün. Çocuğunuzun sünnetten sonraki ilk 7 gün aşırı hareketten kaçındığından emin olun. Bezi olan bebekler için sünnet sonrası büyük bir bez takmak, duş almak ve krem   sürmek yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir