Vajinusmus Egzersizleri Nelerdir?

Kadınların cinsel ilişkilerinin gerçekleştiği anatomik bölgeye vajina denir.  Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra  kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının bulunduğu kanaldır. Vajina esneme özelliğine sahiptir. 8-9 cm olmasına rağmen esnemesiyle 16-18 cm genişliğine ulaşmaktadır. Bu durum normal doğumda ve cinsel ilişkilerde yarar sağlamaktadır.  Vajinusmus ise vajinanın istemsiz kasılması sonucu cinsel ilişkinin olmamasına ya da olduğu zaman ağrılar olmasına sebep olan bir belirtidir.vajinusmus egzersizleri, vajinusmus tedavi egzersizleri

Bu sorun nasıl çözülür?

Vajinusmus çözümü için bir kaç yöntem vardır. Bunlar bilişsel cinsel tedaviler , davranışsal cinsel tedaviler , vajinusmus egzersizleri , cerrahi yöntemler(Ameliyatlar)  ve destekleyici ve alternatif yöntemler gibi yöntemler bulunmaktadır. Hangi egzersizler varmış bir bakalım.

Kesin çözüm için vajinusmus egzersizleri şarttır. Nasıl bir arabayı kullanmayı kitapçıktan okuyarak öğrenemiyorsan bu sorunu da sadece okuyarak çözemeyiz. Cinsellikle ilgili aldığımız bilgiler bu konuyu çözmekte yeterli olmayabilir. Egzersizler şu şekildedir. Ayna egzersizi , dokunma egzersizi , kegel egzersizi gibi uygulamalar bulunmaktadır.

Vajinusmus egzersizleri neyi amaçlar?

Egzersizler deki amaç kişiye araba kullanma bisiklet sürmeyi öğretmek gibidir. Kişi araba kullanmayı öğrendiği zaman hiç unutmayacağı için  bu egzersizler yapıldıktan sonra cinsel ilişkide bu sorun ortadan kalkacaktır. Egzersizlerde ki amaç kişinin kaslarını tanıması ve o kaslarını yönetmeyi öğrenmesini sağlamaktır. Vajinusmus kasları kişi tarafından kontrol edilebilir. Fakat ilişki anında korkudan dolayı kasılabilirler. Kişi kası tanıyıp yönetmeyi öğrendiği zaman böyle bir sorun kalmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir