Video Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

  • Video siteleri için neden SEO çalışması yapılmalıdır?

Video sitelerinin daha fazla kişi tarafından tanınması ve kullanılması için SEO çalışması yapılması gerekmektedir. Video sitesi olarak tasarlanan siteler kullanılarak Google Adsense reklamcılığı, affilate marketing reklamcılığı gibi alanlardan para kazanılması bu sitelere giren kullanıcı sayısına bağlı olduğundan video sitelerine SEO çalışması yapılması gerekmektedir.seo yapma, seo nasıl yapılır, video sitelerine seo yapma

 Bir video sitesine ne kadar fazla kullanıcı gelir ise affilate marketing reklamları ve Google Adsense reklamları o kadar fazla kişiye gösterilir. Kullanıcıların kendilerine gösterilen bu reklamlara tıklaması ve ürün satın alması gibi davranışları site sahibine para kazandırmaktadır. İnternet üzerinden para kazanmak isteyen video sitesi sahipleri bu nedenlerle SEO çalışmasına özen göstermelidir.

  • Video sitelerine SEO yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Video sitelerine SEO çalışması yapılırken öncelikle site içi düzenlemeler yapılmalıdır. Site içi düzenlemeler yapılmadan gerçekleştirilecek çalışmalar bir yere kadar siteyi arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracaktır. Ancak tam anlamıyla başarılı bir SEO çalışması yapılamayacaktır. Video sitelerinin SEO çalışmaları ile üst sıralara çıkarılması metin ve resim yayını yapan sitelere göre biraz daha zordur. Çünkü film, televizyon programlarına ait videolar birçok sitede yayınlandığından her sitenin içeriği birbirinin aynısı görünmektedir. SEO çalışması yapılan sitede de aynı şekilde videolar yayınlanıyorsa bu videolar arama motorları tarafından kopya içerik değeri görecek ve arama sonuçlarında yükselme daha zor olacaktır. Bu nedenle video sitelerine eklenen videolar mümkün ise video düzenleme programları ile düzenlenip özgün hale getirilmelidir.

Bir videoyu özgün hale getirmek için başına veya sonuna bazı yazılar, o video ile ilgili kısa süreli farklı videoların eklenmesi gibi yöntemler kullanılabilir. Video özgünleştirildikten sonra mümkün ise SEO çalışması yapılan sitenin kendi hosting/sunucusuna yüklenmeli ve buradan yayınlanmalıdır. Eğer videonun çalışma yapılan sitenin sunucusunda barındırılması mümkün değil ise video sitelerine yüklenmesi de farklı bir seçenek olarak tercih edilebilir. Her iki durumda da video sitesinde yayınlanan video için video başlığı ve video açıklaması girilmelidir. Videolara girilecek olan video başlıkları ve video açıklamaları özgün olmalıdır. Ayrıca girilen başlık ve açıklamalar uygun H Tagları arasına girilmelidir.

Video sitelerinin içinde yapılan düzenlemelerden sonra site dışı SEO çalışmalarına geçilmelidir. Site dışı SEO çalışmalarında video sitesinde yer alan her bir video için ayrı ayrı SEO çalışması yapılması zaman ve maliyet yönünden çok harcama gerektireceğinden genel video kategorileri üzerinden SEO çalışması yapılması daha mantıklı bir seçim olacaktır. Mesela yabancı dizi yayınlayan bir site için SEO çalışması yapılırken sitede yayınlanan film adı anahtar kelime olarak seçilmek yerine o filmin içinde bulunduğu kategori anahtar kelime olarak seçilmelidir. Örneğin; xyz.com sitesinin bir video sitesi olduğunu ve yerli filmler yayınladığını varsayalım. Yerli film yayınlayan xyz.com sitesinde “Niyazi Gül Dörtnala (Ata Demirere filmi)”  filminin yayınlandığını düşünelim. Xyz.com sitesi için yapılacak SEO çalışmasında “Niyazi Gül Dörtnala” anahtar kelime grubu yerine “Yerli Komedi Filmleri” anahtar kelime grubu kullanılmalıdır. Böyle bir çalışma yapılır ise sadece bu videonun popüler olduğu zamanda değil sonrasında da çalışma yapılan siteye “Yerli Komedi Filmleri” kelime grubundan kullanıcı çekilebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir