WhatsApp’a Alternatif En İyi ve En Güvenilir 5 Mesajlaşma Uygulaması

2021 yılının sonlarına doğru gelindiğinde mesajlaşma uygulamalarının WhatsApp başta olmak üzere birçoğunun çökme ve benzeri çeşitli nedenler ile sınıfta kaldığı pek çok kez görüldü. Özellikle de WhatsApp’ın güvenilir bir uygulama olup olmadığının sorgulanması da birçok internet kullanıcısını farklı mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya itmiştir. Peki WhatsApp benzeri en iyi ve en güvenilir mesajlaşma uygulamaları nelerdir?WhatsApp alternatifi, WhatsApp benzeri uygulamalar, WhatsApp benzeri en iyi uygulamalar

  1. Telegram

Rus yazılımcı ve girişimci Pavel Durov tarafından henüz 2013 senesinde kurulmasına rağmen zamanla milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanmayı başarmıştır. Birçok özelliği ile WhatsApp ile birebir aynıdır. Uçtan uca şifreleme kullanılır, gizli sohbet seçeneği vardır, sesli ve görüntülü konuşma olanağı tanır. Güvenilir olduklarını birçok kez yineleyen şirket yetkilileri, şifreleme yöntemlerini çözenlere 300 bin dolar vereceklerini duyurarak adeta meydan okumuştur. 6 ay boyunca kullanılmadığında medya ve mesajlar dahil olmak üzere hesap komple silinmektedir.

  1. Signal

Uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvenilir bir mesajlaşma ve görüşme deneyimi vadeden Signal, piyasanın en güvenilir uygulamalarından biri olarak kabul edilmektedir. iOS ve Android cihazlar başta olmak üzere Windows, Mac ve Linux gibi sürümler için de uygundur. Tamamen ücretsizdir.

  1. Wire

2014 senesinde kurulan Wire güvenilir mesajlaşma uygulamaları arasında kendine yer bulmayı başarmıştır. İsviçre merkezli bir şirket olan Wire tıpkı WhatsApp gibi çevrimiçi sohbet olanağı tanımaktadır. Uçtan uca şifreleme yöntemi bulunan bu uygulamayı kullanabilmek için bir e-posta adresine ve telefon numarasına ihtiyacınız vardır.

  1. Viber

Japonya merkezli olan bu şirket ses ve anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. 250 kişilik gruplar oluşturup sohbet etmek mümkündür. Güvenilir bir uygulama olan uygulama diğer uygulamalardan bazı yönlerden farklıdır. Kişilerin güvenilirlik düzeylerini çoktan aza şeklinde; yeşil, gri ve kırmızı olarak gruplandırmaktadır.

  1. Line

Ücretsiz yurt içi, yurt dışı görüntülü ve sesli konuşmalar için Line en çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. Büyük bir kullanıcı tabanı vardır. Para gönderip almak mümkündür. Grup aramaları 200 kişiye kadar desteklenmektedir. Medya ve belgeleri güvenle saklamak için ideal uygulamalardan biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir