Yaya kurye nasıl olunur?

Yaya kurye olmak için çok özel yeteneklere sahip olmak gerekmez. Okuma- yazma bilgisi insanlarla iletişim kurabilme ve ciddi bir sağlık sorunun bulunmaması yeterlidir. Kişiler bu yetilere sahip olarak görevlerini yerine getirebilirler. Kuryeliğin ilk türü yaya kuryeliktir. Onun ardından teknolojin ilerlemesi ile birlikte çeşitli araçlar üretilmiş ve farklı kuryelik türleri doğmuştur. Kuryelik türlerinden bahsedecek olursa moto kurye, arabalı kurye Express kurye ve uçak kuryeden bahsedebiliriz. Bu kurye türleri ile birlikte kuryelik mesleği de daha büyük alanlara hitap etmeye başlamıştır. Gün geçtikçe hayatımızın içine giren kurye sektörü ile birlikte kişiler zamanlarını kendilerine göre daha verimli olarak harcamaya başlamışlardır.yaya kurye, yaya kurye olmak, kimler yaya kurye olabilir

Yaya kurye halk arasında getir götür işleri veya ayak işleri denilen işleri yaptıkları iddia edilir. Fakat kuryeler yaptıkları işlerle kişilere zaman kazandırırlar. Yaptıkları işleri küçümsemek doğru değildir. Yaya kurye diğer kurye türlerine oranla daha az para kazanır. Genç yaştaki insanlar bu kuryelik mesleğini daha büyük oranda yaptıkları için bahşişlerden bir miktar para kazanabilmektedirler. Eğer bir yaya kurye görünüş ve konuşmasıyla müşterinin gönlünde yer edinirse hem daha fazla bahşiş alabilir hem de çalıştığı yerin prestiji artabilir. Yaya kuryeler genellikle restaurant büfe tarzı yerlerde çalışırlar. Bu tür yerlerden evlere siparişleri götürürler. Bunun dışında bankalarla anlaşmalı yaya kuryelerde vardır. Bunlar banka kartlarını ve banka ile ilgili evrakları doldurulması gereken formları bankanın müşterisine götürürler. Kredi kartı sahibiyseniz her an banka kartınızı yenilendi diye zilinize basan bir yaya kurye ile karşılaşabilirsiniz.

Yaya kuryeler, İstanbul gibi büyük şehirlerde, kalabalık ve yoğun trafiklerde başvurulabilecek meslek gruplarından biridir. Bu tür kuryeler genellikle yaşlı insanların ihtiyaçlarına yardım ederler. Kişi yaşlıdır ve yürüyemiyordur. Marketi arar ve siparişini veriri. Yaya kuryeler ise siparişi kişiye ulaştırır ve ufak da olsa bahşişini alır. İşleyiş genellikle bu şekildedir.

Yaya kurye olabilmek için gazete ve internet ilanlarına bakılabilir, civardaki esnaflarda böyle bir ihtiyaç olup olmadığı sorgulanabilir. Büyük kurye firmaları genel olarak eski postacıları tercih eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir