Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Yeni doğan bebeklerin yaşamlarının ilk birkaç haftasında pek çok fiziksel değişiklik meydana geliyor. Bu şekilde meydana gelen fiziksel değişimler normal ve bu değişmeler bebeğinizin doğal büyümesinin bir parçası olduğunu unutmayınız. Ama bazı değişiklikler çeşitli cilt sorunlarının belirtileri olabiliyor. Bebekler ilk haftalarda fiziksel değişim yaşarken annelerin endişelerinden en büyüğü deri soyulmalarıdır. Fakat yeni doğan bebeğinizin anne karnındaki derisini yavaş yavaş dökerek dış ortama ayak uydurmaya çalışma durumu her zaman endişe nedeni olmazlar. Bebeğinizin cilt değişimleri ile ilgili bazı etkenleri aşağıda yazımızda bulabilirsiniz;yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğu, bebeklerde cilt kuruluğunun sebebi, yeni doğan bebek cildinde kuruluk

Hava Değişiminin Bebeklerde Cilt Kurumasına Etkisi

Bebeğiniz dokuz ay süresinde anne karnında amniyotik sıvı içinde yüzüyor. Daha sonra bebeğiniz dünyaya geldiğinde derisi yeni ve yaşadığı ortamdan çok daha kuru bir çevre ile başa çıkmak zorunda kalır. Bu yüzden bebeğinize sık banyo yaptırmaktan ve ağır losyonlar kullanmaktan kaçınınız. Böylelikle onun cildini kuru tutarak yaşadığı bu hızlı hava değişimine uyum sağlamasında yardımcı olmalısınız.

Yeni Doğanlarda Deri Değişimi

Bebeğiniz doğduğunda derisi ince balmumuna benzeyen bir madde ile kaplı olur. Bu madde ölü deri hücreleri ve deri bezi salgılarının bir karışımını meydana getirir. Yeni doğan bebeğinizde bulunan bu kaplama banyo sonrası soyulmaya başlamaktadır. Bu durum normaldir olmakla birlikte, bebeğinizin kuru cilde sahip olduğu anlamına gelmiyor.

Geç Doğrumun Cilt Kuruluğuna Etkisi

Bebeğiniz normal zamanından daha geç bir süreçte doğmuşsa anne karnında oluşan deri daha kalın olacağından soyulması da daha uzun zaman alacaktır. Geç doğan bebeklerde daha az vücut yağı vardır ve derileri kırışık olabiliyor. Bu kırışıklıklar bebeğinizde tahrişe neden olur ve bebeğinizin cildi zamanla pul pul dökülmeler yaşanır. Özellikle bebeğinizin kafasının üstünde bulunabilecek bazı anormal çıkıntılar onun cildinin pullu ya da kalın olmasının bir belirtisidir. Bu tür durumlar çoğunlukla 12 ay içinde kaybolur ya da birkaç yıl sürebiliyor. Bebeğinizin başında olabilecek bu tür anormallikler zararsızdır ve ancak zeytin veya badem yağı içeren şampuanlar ya da saf doğal yağlar ile tedavi edilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir