YULAFIN CİLDE VE SAÇA YARARLARI

Yulafın besin olarak insanlara ne kadar yararlı bir besin olduğunu artık hemen hemen hepimiz biliyoruz. Yulaf yararlı besin olması dışında, cilt problemlerine de faydalıdır. Yulafın içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Bu besinler başlıca bakır, çinko, selenyum, tiamin, niasin gibi sıralanabilmektedir. İçerdiği vitaminler sayesinde yulaf akne ve siyah noktalara çok iyi gelmektedir. Çok uygun fiyatlar ile satın alabileceğiniz yulafı hem besin olarak tüketebilirsiniz hem de cilt bakımınızda kullanabilirsiniz.yulafın saça yararları, yulafın cilde yararları, yulafın cilde yararlarıCilt temizliği için yulaf

Yulaf içerisinde saponin denilen madde bulunmaktadır. Yulaf bu madde sayesinde ciltteki tüm kiri ve yağı temizlemektedir. Cilt temizliği için 1 bardak yulafı suda birkaç saat beklettikten sonra ve yulafları bekletilen sudan arındırdıktan sonra gece yatmadan yüzünüze sürmelisiniz. Yeni güne uyandığınızda yulaf sayesinde yüzünüz tertemiz olacaktır. Yulafı peeling olarak da kullanabilirsiniz. Bir tutam yulaf ile 2 yemek kaşığı ılık suyu karıştırarak yüzünüzde hatta vücudunuzun her yerinde yulafı peeling olarak kullanabilirsiniz. Cildinize hafif masaj yapar gibi hazırladığınız karışımı uygulamalısınız. Yulaf ayrıca nemlendirici olarak da kullanılmaktadır. Yulafı ezerek püre haline getirin. Püre ile 1 adet avokadoyu karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bu yöntem cildinize doğal bir nemlendirici görevi üstlenecektir. Yulafın cilde bir başka yararı da tahrişe ve kaşıntıya çok iyi gelmesidir. Banyo yaparken küvetinize biraz yulaf atarak bu suda banyo yapmanız cildinizdeki tahrişi, kaşıntıları ve kuruluğu alacaktır.

Yulafın saça faydaları

Cilde yararı olduğu kadar saça da yararı olan yulaf saçları yağdan arındırır, kuruluğunu alır ve kepek oluşumunu engeller. Yulafı blender aracılı ile toz haline girerek, kuru şampuan niyetine kullanabilirsiniz. Bu işlem saçlarınızı yağdan arındıracaktır. Toz haline gemiş olan yulafa su ekleyerek macun kıvamına getirdikten sonra saçlarınıza bu işlem de saçlarınızı nemlendirerek canlanmasını sağlar. Yulafın saça bir başka yararı da kepeklerden arındırmasıdır. Toz haline getirdiğiniz yulafı kepeğe karşı olan şampuanınıza ekleyin. Şampuanınız eklenen yulaf ile etkisini kat kat arttıracak ve saçlarınızda kepek oluşumunu tamamen önleyecektir. Yulafı toz haline getirmek zor geliyor ise, yulaf içeren şampuanları da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir